1N5936BP-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 30 V 1.5 W ±5% Through Hole DO-41
1N5936BP-TP
DigiKey Part Number
353-1N5936BP-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5936BP-TP
Description
DIODE ZENER 30V 1.5W DO-41
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 22.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-41
Power - Max
1.5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
28 Ohms