BZT52B20-TP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZT52B20-TP |
Description | DIODE ZENER 20V 410MW SOD123 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 20 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 15 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±2% | Supplier Device Package SOD-123 |
Power - Max 410 mW | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 50 Ohms |