BZT52B20HE3-TP
DigiKey Part Number
353-BZT52B20HE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-BZT52B20HE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-BZT52B20HE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B20HE3-TP
Description
DIODE ZENER 20V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
410 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V