BZT52B5V6-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 14,560
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Zener Diode 5.6 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Micro Commercial Components Corporate Video
BZT52B5V6-TP
DigiKey Part Number
BZT52B5V6-TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B5V6-TP
Description
DIODE ZENER 5.6V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
410 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms