BZX84B20-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 5,970
Datasheet
Parametric Equivalent
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Panjit International Inc.
Datasheet
Zener Diode 20 V 350 mW ±2% Surface Mount SOT-23
SOT 23
BZX84B20-TP
DigiKey Part Number
353-BZX84B20-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B20-TP
Description
DIODE ZENER 20V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 14 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms