BZX84C3V6-TP
DigiKey Part Number
BZX84C3V6-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C3V6-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C3V6-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C3V6-TP
Description
DIODE ZENER 3.6V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 350 mW ±6% Surface Mount SOT-23
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms