UFM14PL-TP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UFM14PL-TP |
Description | DIODE STANDARD 400V 1A SOD123FL |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 400 V 1A Surface Mount SOD-123FL |
Datasheet | Datasheet |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 50 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 20pF @ 4V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V | Supplier Device Package SOD-123FL |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 1 A | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |