LPC-35-700
DigiKey Part Number
1866-3152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPC-35-700
Description
LED DRIVER CC AC/DC 9-48V 700MA
Detailed Description
700mA 9 ~ 48V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
700mA
Power (Watts)
34 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Efficiency
85%
Size / Dimension
5.83" L x 1.57" W x 1.18" H (148.0mm x 40.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE, UR
Voltage - Input (Max)
264VAC
Voltage - Output
9 ~ 48V