APC-35-500
DigiKey Part Number
1866-1128-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APC-35-500
Description
LED DRVR CC AC/DC 25-70V 500MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500mA 25 ~ 70V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APC-35-500 Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
35 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Features
OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP42
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Type
Constant Current
Efficiency
84%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.31" L x 2.24" W x 1.16" H (84.0mm x 57.0mm x 29.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Input (Max)
264VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
25 ~ 70V