BZV55C15 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 27,561
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 18,343
Datasheet
Zener Diode 15 V ±6% Surface Mount DO-213AA
BZV55C15
DigiKey Part Number
BZV55C15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55C15
Description
DIODE ZENER 15V DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
DO-213AA
Tolerance
±6%
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V