MIC5233-3.3YM5-TR
DigiKey Part Number
576-2778-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-2778-1-ND - Cut Tape (CT)
576-2778-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5233-3.3YM5-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5233-3.3YM5-TR Models
Current - Quiescent (Iq)
30 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
2 mA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA