LM4040QAIM3-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-51277-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-51277-1-ND - Cut Tape (CT)
296-51277-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040QAIM3-2.5/NOPB
Description
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 15 mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
LM4040QAIM3-2.5/NOPB Models
Category
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Cathode
65 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Reference Type
Shunt
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
15 mA
Tolerance
±0.1%
Base Product Number
Temperature Coefficient
100ppm/°C