PSMN027-100PS,127 is Obsolete and no longer manufactured.
Infineon Technologies
In Stock: 7
Texas Instruments
In Stock: 1,128
Datasheet
onsemi
In Stock: 322
onsemi
In Stock: 11,781
In Stock: 467
In Stock: 775
In Stock: 424
In Stock: 1
In Stock: 64
Rochester Electronics, LLC
Infineon Technologies
In Stock: 840
N-Channel 100 V 37A (Tc) 103W (Tc) Through Hole TO-220AB
PSMN027-100PS,127
DigiKey Part Number
1727-4658-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN027-100PS,127
Description
MOSFET N-CH 100V 37A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1624 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
103W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
26.8mOhm @ 15A, 10V