BZT52C75
DigiKey Part Number
3372-BZT52C75TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C75
Description
DIODE ZENER 75V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 75 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
265 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 56 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW