UFW1C101MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 30,780
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 90,470
Datasheet
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
Panasonic Industry
KEMET
KEMET
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UFW1C101MDD
DigiKey Part Number
493-15119-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFW1C101MDD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UFW1C101MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
155 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
232.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C