SDF-S15-103L011
DigiKey Part Number
37-SDF-S15-103L011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDF-S15-103L011
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C