G2R-14-DC24
G2R-14-DC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G2R-14 DC24
DigiKey Part Number
39-G2R-14DC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2R-14 DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
G2R-14 DC24 Models
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
3.6 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3040VA, 1000W
Coil Resistance
1.1 kOhms
Coil Current
21.8 mA