G2RL24CFDC12
G2RL24CFDC12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G2RL-24-CF DC12
DigiKey Part Number
Z3088-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2RL-24-CF DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G2RL-24-CF DC12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Switching Voltage
440VAC, 300VDC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, UR, VDE
Load - Max Switching
3520VA, 2400W
Relay Type
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms