FGH40T65SPD-F155 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 10
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 131
Infineon Technologies
In Stock: 187
In Stock: 240
In Stock: 358
IXYS
In Stock: 0
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 267 W Through Hole TO-247-3
FGH40T65SPD-F155
DigiKey Part Number
FGH40T65SPD-F155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH40T65SPD-F155
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
Gate Charge
35 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
16ns/37ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 40A, 6Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
34 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 40A
Power - Max
267 W