FSV20120V
DigiKey Part Number
FSV20120VTR-ND - Tape & Reel (TR)
FSV20120VCT-ND - Cut Tape (CT)
FSV20120VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSV20120V
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO2773
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 120 V 20A Surface Mount TO-277-3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
35 µA @ 120 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 20 A