NCP380HMU15AATBG
DigiKey Part Number
NCP380HMU15AATBGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP380HMU15AATBGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP380HMU15AATBGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP380HMU15AATBG
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 6UDFN
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 P-Channel 1.5A 6-UDFN (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP380HMU15AATBG Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
1.5A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rds On (Typ)
55mOhm
Part Status
Active
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Features
Enable Input High, Slew Rate Controlled, Status Flag
Number of Outputs
1
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), UVLO
Ratio - Input:Output
1:1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
P-Channel
Supplier Device Package
6-UDFN (2x2)
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
2.5V ~ 5.5V