NGTG35N65FL2WG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 15
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
IGBT Field Stop 650 V 70 A 300 W Through Hole TO-247-3
NGTG35N65FL2WG
DigiKey Part Number
NGTG35N65FL2WGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGTG35N65FL2WG
Description
IGBT FIELD STOP 650V 70A TO247
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NGTG35N65FL2WG Models
Category
Switching Energy
840µJ (on), 280µJ (off)
Gate Charge
125 nC
Part Status
Obsolete
Td (on/off) @ 25°C
72ns/132ns
IGBT Type
Field Stop
Test Condition
400V, 35A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
70 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 35A
Power - Max
300 W