SP2-L2-DC48V
DigiKey Part Number
SP2-L2-DC48V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP2-L2-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 48VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
15 A
Relay Type
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Coil Resistance
7.7 kOhms
Load - Max Switching
3750VA, 450W
Base Product Number
Coil Current
6.2 mA