ECW-FE2J154P5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
0.15 µF Film Capacitor 141V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECW-FE2J154P5
DigiKey Part Number
P124895-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FE2J154P5
Description
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-FE2J154P5 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
141V
Applications
EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
630V