ECW-FE2J154PD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
0.15 µF Film Capacitor 141V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECW-FE2J154PD
DigiKey Part Number
P124896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FE2J154PD
Description
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RAD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-FE2J154PD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
141V
Voltage Rating - DC
630V