ERZ-E05A221 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 3,636
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
220 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
ERZ-E05A221
DigiKey Part Number
P16647-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E05A221
Description
VARISTOR 220V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
14J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
190 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V