ERZ-V07D221 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1,665
Datasheet
Eaton - Electronics Division
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
220 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 8.5mm
ERZ-V07D221
DigiKey Part Number
P7189-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V07D221
Description
VARISTOR 220V 1.75KA DISC 8.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERZ-V07D221 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
19J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
190 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 8.5mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V