ERZ-E05A221CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
220 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
ERZ-E05A221CS
DigiKey Part Number
ERZ-E05A221CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E05A221CS
Description
VARISTOR 220V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Energy
14J
Capacitance @ Frequency
190 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V