ERZ-E05F471 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 979
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Würth Elektronik
470 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
ERZ-E05F471
DigiKey Part Number
ERZ-E05F471-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E05F471
Description
VARISTOR 470V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
32J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V