AA10A-050A-R
DigiKey Part Number
993-AA10A-050A-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA10A-050A-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.80" L x 1.34" W x 2.07" H (71.2mm x 34.0mm x 52.5mm)
Voltage - Output
5V
Approval Agency
cULus
Current - Output (Max)
2A
Standard Number
Power (Watts)
10 W