AA10E-050A-R
DigiKey Part Number
993-AA10E-050A-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA10E-050A-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Positive Center
Series
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
CEE 7/16
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.80" L x 1.34" W x 2.55" H (71.2mm x 34.0mm x 64.7mm)
Voltage - Output
5V
Approval Agency
IEC
Current - Output (Max)
2A
Standard Number
Power (Watts)
10 W