AA120U-120B1-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
FSP Technology Inc.
In Stock: 35
Datasheet
Parametric Equivalent
TT Electronics/Power Partners Inc.
In Stock: 10
Datasheet
In Stock: 83
12V 120 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
AA120U-120B1-R
DigiKey Part Number
993-AA120U-120B1-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA120U-120B1-R
Description
120W C14 POWER DESKTOP ADAPTER
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
67.7mW
Manufacturer
Phihong USA
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.90" L x 2.56" W x 1.38" H (150.0mm x 65.0mm x 35.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cULus, UKCA
Current - Output (Max)
10A
Standard Number
Power (Watts)
120 W