EM4702-12-0#
DigiKey Part Number
501-2497-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM4702-12-0#
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
Customer Reference
Detailed Description
12.0" (304.80mm) Banana Plug, Single To Banana Socket (Jack), Single, Sheathed Patch Cord 5000VDC (5kV)
Category
Cable Length
12.0" (304.80mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Black
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Non Stackable
Voltage - Rated
5000VDC (5kV)
Configuration
Banana to Banana
Current Rating (Amps)
15A
1st Connector
Banana Plug, Single
Base Product Number
2nd Connector
Banana Socket (Jack), Single, Sheathed
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
In-Stock: 0
Unit Price:
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
In-Stock: 358
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 171
TEST LEAD BANANA TO BANANA 48"
In-Stock: 519
TEST LEAD BANANA TO BANANA 18"
In-Stock: 0
Unit Price:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"