EM4702-12-2# is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 445
Datasheet
12.0" (304.80mm) Banana Plug, Single To Banana Socket (Jack), Single, Sheathed Patch Cord 5000VDC (5kV)
Who is Pomona Electronics?
EM4702-12-2#
DigiKey Part Number
501-2498-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM4702-12-2#
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cable Length
12.0" (304.80mm)
Contents
1 Lead, Red
Wire Gauge
18 AWG
Voltage - Rated
5000VDC (5kV)
Current Rating (Amps)
15A
1st Connector
Banana Plug, Single
Base Product Number
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
In-Stock: 445
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 352
TEST LEAD BANANA TO BANANA 48"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO BANANA 18"
Unit Price:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"