RAC60-12SB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 6
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 5A 85 ~ 265 VAC Input
Navigating the Complexities of AC/DC Designs and Specifications
RAC60-12SB
DigiKey Part Number
945-1100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC60-12SB
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC60-12SB Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
SCP
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
86%
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
6-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.29" L x 2.30" W x 1.20" H (109.0mm x 58.5mm x 30.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
5A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
60 W