RR264M-400TR
DigiKey Part Number
RR264M-400TR-ND - Tape & Reel (TR)
RR264M-400CT-ND - Cut Tape (CT)
RR264M-400DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR264M-400TR
Description
DIODE STANDARD 400V 700MA PMDU
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 700mA Surface Mount PMDU
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RR264M-400TR Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 400 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
30pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
PMDU
Current - Average Rectified (Io)
700mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 700 mA