160LLE10MEFC8X9
DigiKey Part Number
1189-1079-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160LLE10MEFC8X9
Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
160LLE10MEFC8X9 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
133 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C