16YXG100MEFC5X11
DigiKey Part Number
1189-1135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YXG100MEFC5X11
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16YXG100MEFC5X11 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C