250USG220MEFCSN20X25
DigiKey Part Number
1189-3886-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250USG220MEFCSN20X25
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
220 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
250USG220MEFCSN20X25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.845 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C