250VXG220MEFCSN22X25
DigiKey Part Number
1189-2011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250VXG220MEFCSN22X25
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
250VXG220MEFCSN22X25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.83 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C