25YK100M5X11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 45,709
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 9,049
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
KEMET
KEMET
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
25YK100M5X11
DigiKey Part Number
25YK100M5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YK100M5X11
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25YK100M5X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
185 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
222 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C