35USC22000MEFCSN30X45
DigiKey Part Number
1189-2885-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35USC22000MEFCSN30X45
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35USC22000MEFCSN30X45 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
6.38 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
7.337 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C