FFSD-25-D-06.10-01-N is available for purchase but is not normally stocked.
Samtec Inc.
In Stock: 780
Datasheet
In Stock: 0
Image for FFSD-25-D-06.10-01-N is not available
FFSD-25-D-06.10-01-N
DigiKey Part Number
612-FFSD-25-D-06.10-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-25-D-06.10-01-N
Description
.050" LOW PROFILE TIGER EYE IDC
Detailed Description
50 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.508' (154.94mm, 6.10")
EDA/CAD Models
FFSD-25-D-06.10-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Length
0.508' (154.94mm, 6.10")
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)