FFSD-25-D-07.50-01-N-RN2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 4
Image for FFSD-25-D-07.50-01-N-RN2 is not available
FFSD-25-D-07.50-01-N-RN2
DigiKey Part Number
612-FFSD-25-D-07.50-01-N-RN2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-25-D-07.50-01-N-RN2
Description
.050" LOW PROFILE TIGER EYE IDC
Detailed Description
50 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.625' (190.50mm, 7.50")
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Length
0.625' (190.50mm, 7.50")
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)