FFSD-25-D-09.70-01-N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 4
Image for FFSD-25-D-09.70-01-N is not available
FFSD-25-D-09.70-01-N
DigiKey Part Number
612-FFSD-25-D-09.70-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-25-D-09.70-01-N
Description
.050" LOW PROFILE TIGER EYE IDC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.808' (246.38mm, 9.70")
EDA/CAD Models
FFSD-25-D-09.70-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Length
0.808' (246.38mm, 9.70")
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
50
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)