STPS5L60 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STPS5L60 |
Description | DIODE SCHOTTKY 60V 5A DO201AD |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 60 V 5A Through Hole DO-201AD |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STPS5L60 Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 220 µA @ 60 V |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Mounting Type |
Part Status Obsolete | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package DO-201AD |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Current - Average Rectified (Io) 5A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 520 mV @ 5 A |