PEC18SGAN
DigiKey Part Number
S1312E-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC18SGAN
Description
CONN HEADER R/A 18POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 18 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC18SGAN Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
Value Added Item
Alternate Length
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
In-Stock: 286
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 60
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM