PREC037SAAN-RC
DigiKey Part Number
S1012EC-37-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PREC037SAAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 37POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 37 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PREC037SAAN-RC Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.448" (11.39mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
All prices are in NZD
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
In-Stock: 32664
CONN HEADER VERT 39POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM