PREC038SBAN-M71RC
DigiKey Part Number
S1112EC-38-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PREC038SBAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 38POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 38 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Termination
Solder
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
All prices are in NZD
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
In-Stock: 6870
CONN HEADER R/A 39POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 37POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 35POS 2.54MM