RAHVK220M1GCC8002E
DigiKey Part Number
587-RAHVK220M1GCC8002ETR-ND - Tape & Reel (TR)
587-RAHVK220M1GCC8002ECT-ND - Cut Tape (CT)
587-RAHVK220M1GCC8002EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAHVK220M1GCC8002E
Description
CAP ALUM HYBRID 22UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 100mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
RAHVK220M1GCC8002E Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Taiyo Yuden
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
55 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
550 mA @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C